Koliko može da vas košta putovanje u Iran? Naših 12 dana kroz Teheran, Širaz, Jazd, Isfahan, Karanak, Mejbud, Persepolis… koštali su oko 500 evra po osobi. Tome danas treba dodati i cenu vize, koja i nije tako mala (100 evra, na aerodromu u Teheranu).
PREVOZ
Do Irana se iz Beograda najpovoljnije može doći Fly Pegasus-om, low cost kompanijom Turkish Airlines-a, koja je inače sjajna veza sa Istanbulom i daljim destinacijama na istoku.
Letovi u Iranu nisu skupi, mada avio kompanije imaju problema sa nabavkom delova za avione, pa lokalci od 15 kompanija najčešće preporučuju Iran i Mahan Air. Iako su prevoznici “privatnici”, cene letova određuje iranska vlada, te su letovi prilično jeftini. Karte ne možete pribaviti online jer u Iranu ne funkcionišu “zapadnjačke” kartice (Visa, MasterCard…), pa možete zamoliti lokalce da ih kupe za vas. Kartu iz Teherana do Širaza kupio nam je simpatični recepcioner hotela u Teheranu, koji je umirao od smeha pričajući nam o padovima aviona u Iranu:
– Jeste sigurni da hoćete da letite avionom? Kod nas avioni često padaju, najčešće se zakucaju u planine.
– Čuli smo za to. A zbog čega?
– Zbog sankcija nam je teško da nabavimo nove delove za avione, jedino Iran i Mahan Air “preko veze” uspeju da prošvercuju ono što im treba. Ako hoćete, mogu samo njihove letove da pogledam.
– Hajde. A jel ti putuješ avionom?
– Naravno. U Iranu je život stalno na ivici.
Infrastruktura i putevi u Iranu su odlični, pa je autobuski prevoz prilično udoban, naročito ako idete “VIP” busevima, koji imaju duplo manji broj ogromnih fotelja (u kojim može komotno da se spava) i ostale uslove skoro kao u avionu – ekrane na svakom od sedišta, WiFi, piće i grickalice za usput. Kašnjenja nema, a vreme i novac mogu se uštedeti noćnim vožnjama.
Takođe, nije retkost da u razgovoru sa kelnerom u restoranu ili prodavcem suvenira dobijete ponudu da vas preveze gde ste naumili, po veoma povoljnoj ceni. Nažalost (ili na sreću putnika), ljudi se na svaki način dovijaju da zarade novac, a turisti su svakako jedan od izvora zarade. Naravno, uvek možete ići i auto-stopom.
SMEŠTAJ
Uobičajeni sajtovi za pronalaženje smeštaja, kao što su Booking.com i Air BNB, ne funkcionišu u Iranu. Možete poneki smeštaj naći na HostelWorld.com i HostelBookers.com, kao i nekim manje poznatim sajtovima.
Preporuka je da se na taj način bukira prvih nekoliko noćenja (što je sada i obaveza, od kad su vraćene vize), a potom od lokalaca možete dobiti više nego dobre preporuke za dobar i jeftin smeštaj u svakom od većih gradova. Gazde i gazdarice hotela, hostela, apartmana i sl. će se često rado ponuditi da vam pomognu u svim ostalim aspektima boravka u Iranu.
HRANA
Persijska hrana je preukusna i zaslužuje poseban blogpost. Mešavina je uticaja sa zapada (Mediteran) i istoka (Indija, Kina), kao i svih koji su došli putevima svile, u zamenu za npr. nar i pistaće, rođene u Iranu.
U uličnim bircuzima možete sjajno jesti i za evro-dva, dok se u restoranima cene kreću oko 7-8 evra po osobi. U nekim restoranima se podrazumeva da će vam doneti čaj i voće za početak jela. Voda sa česme je bezbedna za piće.